Ayurvedik Detoks Nedir? Nasıl Yapılır?

Ayurvediye göre vücut, zihin ve tin bir bütündür. Bu üçünün sağlıklı olması bizi hastalıklardan koruyan yegane şeydir. Ayurvedik detoks programlarında da esas olan bu üçü arasındaki sağlıklı iletişimi koruyabilmektir.

Ayurvedik detoksun faydaları nelerdir?

Zihinde ve sinir sisteminde sakinlik sağlar
Akli, ruhani ve duygusal duruluk sağlar
Hayata karşı ihtiyaç duyulan enerji, canlılık ve şevki artırır
Sağlıklı kilonun korunmasını sağlar
Dengeli uyku düzenini destekler
Sindirim sistemini düzenler
Gençleşme sağlar

3 günlük ayurvedik detoks programı

Ayurvedik detoks hakkında genel bir bilgiye sahip olabilmek için, kolaylaştırılmış bir program deneyebilirsiniz. Programı uygulayacağınız üç gün boyunca sofradan tam olarak doymadan kalkın. Güne mutlaka kahvaltı ederek başlayın ve kahvaltıda yulafla hazırlayacağınız bir karışım tüketin.

Öğünleriniz arasında en az 3 saat olmasına özen gösterin. Öğlen yemeğinizde detoksa uygun bir sebze çorbası yiyebilirsiniz. Tarifler için sitemize bakabilirsiniz. Ara öğünlerde taze meyve veya işlenmemiş kuruyemişler tüketebilirsiniz.

Akşam yemeğinde buharlanmış sebze hazırlayabilir üzerine limon ve soğuk sıkım zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Ayurvedik diyette tuz kullanılır mı? diye sorarsanız evet, az miktarlarda tuz kullanabilirsiniz ve kaya tuzu olmasına yani yine işlenmemiş olmasına özen göstermelisiniz.

Ayurvedik detoks diyetinde günde mutlaka 8-12 bardak oda sıcaklığında su içilir. Ayrıca detoks içecekleri tariflerimize bakıp onlardan da istediğiniz öğünde tüketebilirsiniz.

Uyumadan en az 4 saat önce yemeğinizi yemeli ve daha sonra herhangi bir gıda, su veya şekersiz yeşil çay hariç sıvı da tüketmemelisiniz.

Ayurvedik detoks nasıl yapılır?

Ayurvedik detoks vücut, zihin ve tin arasındaki sağlıklı iletişimin onarılması için yapılır. Bu yüzden ayurvedik diyet yapacağınız zaman hem beslenmenize hem de bulunduğunuz ortamdaki stres seviyesine dikkat etmeniz gerekir.

Share