Detoks.net

Detoks Diyeti Hakkında Bilgiler | Kürler, Detoks İçecekleri, Smoothie Tarifleri

brokolinin faydaları nelerdir

Brokolinin yararları neler? Brokoli nelere iyi gelir? Neden brokoli yemeliyiz? Brokolideki vitaminler nelerdir? Kimler brokoli yemeli? Brokolinin faydaları neler? Bu yazımızda bunlara yer verdik.

Brokoli lahana ailesinden olan yeşil bir sebzedir. Biçim olarak karnabahara benzer.

Brokoli bünyesinde birçok vitamin barındırır. Bu vitaminlerin arasında C, E, A, K B6, B2 vitaminleri gelir. Ayrıca magnezyum, fosfor, potasyum, demir, çinko, selenyum da bulunmaktadır. Lifli bir yapıya sahip olduğundan dolayı diyet listelerinde de sıklıkla karşımıza çıkar. İçerdiği yüksek miktarda besin lifi ile sindirime de yardımcı olacaktır. Bu açıdan sindirim konusunda desteğe ihtiyacı olanlara brokoliyi tavsiye edebiliriz.

Brokoli detoks enzimlerini artırarak vücudun toksinlerden arındırılmasına yardımcı olur. Bu özelliği nedeniyle de diyet listenizde brokoliye gönül rahatlığıyla yer verebilirsiniz. Ayrıca brokolinin kalorisi oldukça düşüktür. Hazırlaması da son derece kolaydır. Haşlayıp salatasını yaparak tüketebilirsiniz.

Eğer çok fazla güneşten faydalanamıyor ve D vitamini alamıyorsanız brokolinin içerdiği A ve K vitamini işinizi görecektir.

brokolinin faydaları

Dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki, brokoliyi gün içinde 50 gramdan fazla tüketmemelisiniz. İshal olduğunuz dönemde ve gaz şikâyetiniz varsa brokoli az tüketilmelidir.

Bir Cevap Yazın