Çiğ Sebze Suyu

Detoks diyetinde çiğ sebze suları

Taze çiğ sebzelerin suyunu çıkarmak için düzgün bir meyve presine ihtiyacınız olacak. Böylece yüksek basınç altında sebzelerin suyunu sıkıp, faydalı sıvı içeriği alıp, lifli etli kısımları atabilirsiniz. Çiğ sebze suyunun en büyük avantajı, pişirme işleminde ısı tarafından yok edilen güçlü aktif enzimleri saklamasıdır.

Çiğ sebze suyu, bütün vitaminlerin ve gerekli tüm besinlerin sindirim gerektirmeyen, özümsenmeye hazır sıvı formda mideye ulaşmasını sağlar. Bir bardak çiğ sebze suyu, pişirilmiş sebzelerden oluşan detoks öğünü için mükemmel bir tamamlayıcı içecektir: Sebze suyu, sebzelerden çıkartılmış olan enzimleri ve vitaminleri tamamlarken, sebzeler de suda olmayan lifli bölümleri içerir.

Sebze suları kendi başlarına içilebilecekleri gibi, vücudun değişik organlarına, bezlerine ve dokularına, farmadinamik özelliklerini kullanarak sağladıkları sağaltıcı etkileri açısından değişik kombinasyonlar şeklinde de tüketilebilirler. Çiğ sebze – meyve suyu terapisi üzerine yazılmış birçok iyi kitap bulunabileceği gibi birçok sağlık spa merkezinde bu tür barlar da mevcuttur. Bir barda, bira veya viski yerine havuç ve pancar suyu kokteylinizi yudumlayarak bir “happy hour” geçirebilirsiniz.

çiğ sebze-suyu

Havuç suyunun faydaları

Havuç suyu herhalde detoks için en değerli sebze suyudur. Karaciğeri bayat safradan ve seneler boyunca yenen kimyasal olarak kirlenmiş yanlış besin kombinasyonlarından kaynaklanan pıhtılaşmış toksik kalıntılardan temizler. Havuç suyu dokuları temizlemek üzere yüksek miktarda organik sülfür ve klor, detoks sürecini desteklemek üzere kalsiyum ve magnezyum ve güçlü antioksidan aktivitesi açısından doğal karoten içerir. Havuç değişik sebze suyu karışımları hazırlamak için en iyi bazdır.

Pancar suyunun faydaları

Pancar güçlü bir karaciğer ve alt bağırsak temizleyicisidir. Aynı zamanda, kırmızı kan hücrelerini besler, oksijen taşıma kapasitelerini artırır ve kadınlarda menstrüasyon döngüsünün düzenlenmesine yardımcı olur. Pancar suyu oldukça güçlü olduğu için 50-100 ml’si, 175-250 ml havuç veya başka bir sebze suyuyla karıştırılarak içilmeli ve tüketimi günde 250 ml’yi aşmamalıdır.

Kereviz suyunun faydaları

Kereviz, güçlü temizleme ve alkalik yapma özellikleri olan ve tüm sistemi soğutan bir sodyum klorür kaynağıdır. Aynı zamanda, detoks sürecinde üretilmesi gereken alkalik enzimlerin oluşumu için gereken magnezyumu da içerir. Kereviz suyu uykusuzluk ve sinirsel gerginlik için de etkili bir ilaçtır. Kerevizin yatıştırıcı özellikleri, detoks sürecinde bedeni ve zihni gevşek ve rahat tutmaya yarar. Sabahları içilen bir bardak taze sıkılmış kereviz suyu, her ne kadar detoks süresince ihtiyacınızın olmayacağını umsak da, akşamdan kalma durumunu iyileştirmek için de çok iyi bir yöntemdir. Diğer zamanlarda da işinize yarayabilir.

Maydanoz suyunun faydaları

Kuşkonmaz gibi maydanoz da böbrekler ve mesane için güçlü bir alkalik yapıcıdır. Güçlü böbrek ve mesane temizleme özelliklerine ek olarak, maydanoz suyu ürogenital kanaldaki enfeksiyonları azaltır ve dindirir, karaciğeri arındırır. Kanı temizleyen organik kalsiyum ve magnezyum için zengin bir kaynaktır. Havuç suyu ile birlikte alındığında gözleri besleyerek görüşü iyileştirir. Maydanoz suyu, diğer sular ile karıştırılarak alınması gereken güçlü bir ilaçtır. Havuç suyu ile karıştırılabilir ve günlük miktar olarak 75 ml’yi aşmamalıdır.

Buğday çimi suyunun faydaları

Eğer taze sıkılmış buğday çimi suyu temin edebiliyorsanız veya evde kendiniz yetiştiriyorsanız, detoks diyetinizde havuç suyu veya diğer sular ile karıştırarak, günlük 50-75 ml almanız tavsiye edilir. Buğday çimi suyu ideal detoks-L besinidir: Kanı temizlemek ve güçlendirmek için taze organik klorofil içerir, kanı ve dokuları alkalik yapar, hücre yenilenmesi için gerekli tüm aminoasitleri, mineralleri ve vitaminleri içerir ve aktif enzimlerle doludur.

Breuss sebze suyunun faydaları

40,000 kişiye kanseri kendi kendilerine tedavi etmeleri için yardım etmiş olan, Avusturyalı sağlık uzma-nı Rudolf Breuss’un bu tarifi, kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Genel detoks amaçlı olarak da mükemmel bir karışımdır. Breuss sebze suyu İsviçre’de Biotta firması tarafından şişelenmiş olarak da üretilmektedir. Sadece organik ve hiç kimyasal barındırmayan sebzelerden, içlerindeki hayati besinleri, enzimleri ve diğer iyileştirici elementleri saklamak üzere soğuk preslenmiş bu karışım, taze sebze suyunun tüm sağaltıcı faydalarını ve besin değerini içinde barındırır. Detoks sırasında gerekli sebzeleri almak için çok uygun bir yöntemdir. Evde üretilen veya Biotta’dan temin edilen, günlük iki bardak Breuss sebze suyu, detoks sürecinde ihtiyaç duyulan besin ve alkalik yapma elementi desteğini sağlamak üzere yeterlidir.

Bir günlük detoks sebze suyu tarifi

Bu sebzeleri meyve presine koyun ve daha sonra ince bir elekten geçirerek veya bir muslin kumaş parçası aracılığı ile süzerek posayı atın: 300 g pancar, 100 g havuç, 100 g kereviz, 70 g patates, 30 g Çin turpu. Bu karışımı bir detoks öğününde içebileceğiniz gibi 25 ml’lik küçük miktarlara bölüp gün içinde yavaş yavaş da tüketebilirsiniz.

En çok arananlar:

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir