Detoks Diyetinde Sebzeler
detoks sebzeler

Detoks diyetinde pişmiş ve çiğ sebzeler buharda, buğulanarak ve tavada karıştırıp kavurmak suretiyle pişirilebilirler. Sebzelere istenirse, biraz deniz tuzu, doğranmış zencefil kökü, bir-iki baş sarımsak veya doğranmış soğan da eklenebilir.

Deniz tuzu, sebzelerdeki ana besinleri tamamlayan ve sindirilmelerini ve özümsenmelerini kolaylaştıran çok çeşitli mineraller ve iz elementleri içerir.

Zencefil kökü ise güçlü bir alkalik yapıcıdır ve sindirime yardım eder. Sarımsağın kuvvetli anti-bakteriyel ve doku temizleme özellikleri vardır ve vücudun, en güçlü antioksidan enzimini üretmek için ihtiyaç duyduğu iz elementi olan selenyumu içerir. Soğan da kanı temizleyen ve dokuları arındıran birçok yararlı element ihtiva eder. Bu yüzden detoks sebzeleri arasında başta gelirler.

Sebzeler Nasıl Pişirilir?

zencefil

Buharda detoks sebzeleri pişirmek

Buharda sebze nasıl pişirilir? Hangi sebzeler buharlanır? Kabak, tatlı patates, havuç, balkabağı ve pancarı buharda bir arada pişirebilirsiniz. Seçtiğiniz sebzeleri kabuklarını soymadan büyük parçalar halinde doğrayın ve 20-30 dakika boyunca buharda tutun. Yapraklı sebzeler genelde 2-3 dakikada pişerler. Eğer tatlandırmak isterseniz pişirmenin sonuna doğru tuz, zencefil veya sarımsak ekleyebilirsiniz.

Buğulama detoks sebzeleri

Sebze nasıl buğulanır? Nasıl sebze buğulama yapılır? Tüm sebzeleri lokma büyüklüğünde doğrayın ve onları büyük bir tencereye koyun. İstiyorsanız deniz tuzu, zencefil ve sarımsak ekleyin. Sebzelerin üzerini kapatacak kadar su koyun ve kaynatın, kapağını kapatın, 30-45 dakika boyunca hafif ateşte pişirmeye devam edin. Arada sırada karıştırın ve gerekirse su ekleyin.

balkabağı

Balkabağı, tatlı patates, havuç, lahana, kereviz ve son 5 dakikada eklenen doğranmış maydanoz ve ıspanak iyi bir kombinasyondur. Balkabağının, detoks sırasında bağırsaklardan ve böbreklerden boşaltımı kolaylaştıran gevşetici ve diüretik özellikleri vardır.

Sebzeleri karıştırarak kavurmak

Sebze kavurma nasıl yapılır? Bu, sebzelerin taze tatlarını ve körpe dokularını olduğu kadar besin değerlerini de sakladığı için iyi pişirme yöntemidir. Yüksek ateş selüloz hücre duvarlarını yumuşatıp sindirilmelerini kolaylaştırırken, kısa pişirme süresi sebzelerin körpeliklerinden ve renklerinden bir şey kaybetmemelerini sağlar. Bu yöntemle tavaya sebzelerle birlikte zencefil ve sarımsak eklenebilir fakat tuz, pişirme işleminin sonuna doğru konmalıdır.

Hint yer elması ve pancar bu yöntem için uygun değildir fakat kabak, balkabağı, kereviz ve tüm yeşil yapraklı sebzeler başarıyla pişirilebilir. Kızartma için sadece zeytinyağı veya hindistancevizi yağı kullanılmalıdır çünkü gerekli yağ asitlerinin en faydalı formlarını sağladığı gibi, diğer bir çok yağ çeşidinin aksine, yüksek pişirme sıcaklıklarında serbest radikal üretimine sebep olmaz.

su teresi

Detoks diyetinde bu tarz pişirime için ıspanak, kale, hardal otu, lahana, çin lahanası, bambu filizi ve su teresi iyi seçeneklerdir. Su teresi yüksek miktarda organik sülfür, kalsiyum ve magnezyum içerir ve güçlü kan temizleme özelliği vardır.

Bir Cevap Yazın