Elmanın Faydaları Neler?
elmanın faydaları

Elmanın faydaları nelerdir? Yeşil elmanın kırmızı elmanın faydası aynı mı? Elmanın cilde faydaları da çok. Elma şarabı sirkesi ne için kullanılır? Pektin nedir?

Elma sindirime yardımcı olur ve bağırsak yolunu temizler. Bütün olarak veya suyu sıkılarak tüketilebilinir.

Elma çekirdekleri, detoks sürecinde bazen bağırsaklarda oluşan ateş ve doku enfeksiyonlarını, biriken ağır toksinlerin yarattığı tıkanıklıkları açar ve kana bırakılmalarını sağlayarak hafifleten güçlü arındırıcılar olarak görev yapan pektinler bakımından çok zengindir.

Pektin ne demek?

Pektin, bazı bitkilerin hücre çeperinde yer alan, karbonhidrat yapısındaki maddelerin genel adı pektindir.

yeşil elmalar

Hangi elma daha faydalı?

Yeşil elma mı daha faydalı, kırmızı elma mı daha faydalı? Yeşil elmada şeker oranı daha düşüktür, bu yüzden özellikle detoks diyeti döneminde tercih edilir. Fakat hangi elma daha sağlıklı diye bakarsak, sağlıklı olan elma organik olan elmadır diyebiliriz.

Elma şarabı sirkesi

Detoks amacıyla çiğ olarak tüketilebilecek bir diğer elma türü de organik elma şarabı sirkesidir. Asetik asit içermeleri sebebiyle asit oluşturmaya meyilli diğer sirkelerin aksine, elma şarabı sirkesi bünyesinde alkalik yapıcı malik asit barındırır.

Mideyi temizlemek ve sindirim sisteminin pH dengesini sağlamak üzere, günde bir veya iki kere, yemeklerden önce iki yemek kaşığı elma şarabı sirkesi ve bir çay kaşığı bal, bir bardak sıcak suda karıştırılarak içilebilir. Bu karışım, özellikle gastrit problemi olanlar için faydalıdır.

Aynı şekilde organik elma sirkesini her gün en az bir yemek kaşığı tüketirseniz, mide ve bağırsak parazitlerini azaltır, vücuttan toksinlerin atılımını kolaylaştırır.

Bir Cevap Yazın