Karaciğer Detoksu

Bu yazımızda karaciğer detoksu yapabileceğiniz, karaciğeri arındıran temizleyen yiyeceklere bakıyoruz.

Karaciğerin en önemli görevleri arasında vücut ısısını ayarlamak, yağ protein ve şeker metabolizmasını düzenlemek, kan yapımını sağlamak, özellikle bağırsak yoluyla vücudumuza giren mikroorganizmalara karşı vücudumuzu korumak ve kanda bulunan toksin, yaşlanmış kan hücreleri ve alkolü temizlemek.

Karaciğer bozukluğunda, hormonlarda da bozulmalar olur. Bağışıklık sistemi düşer, kansızlık ve iç organlarda iltihaplar oluşabilir. Bu yüzden karaciğer sağlığı çok önemlidir.

Karaciğer detoksu için yiyecekler

Sarımsak, karaciğer enzimlerini çalıştırarak toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Sarımsakta bulunan selenyum karaciğer detoksu için önemli bir yere sahiptir.

C vitamini açısından zengin olan ve iyi bir antioksidan olan greyfurt, karaciğer için doğal bir arındırıcıdır. Bir bardak taze sıkılmış greyfurt suyu, karsinojenler ve toksinlerden kurtulmanızı sağlar.

Pancar ve havuç beta karoten açısından zengindir. Tüm karaciğer işlevlerini kolaylaştıran yiyeceklerdir.

Yeşil çayda kateşin olarak bilinen güçlü bir antioksidan bulunur. Fakat yeşil çay özütü karaciğer için zararlıdır. Doğal yeşil çay içmeye özen gösterin.

Yeşil yapraklı sebzeler, çiğ haşlanmış ya da suyu sıkılarak tüketilebilir. Yeşil yapraklı sebzelerde yüksek derecede klorofil bulunur ki bu da kandaki toksinlerin temizlenmesini sağlar.

Avokado vücutta glütasyon üretilmesine yardımcı olur. Bu da karaciğerdeki zararlı toksinlerin atılmasını sağlar.

Sindirim sistemindeki toksinlerin atılmasında başı çeken elma, karaciğerin temizlenme sürecine büyük destek sağlar.

İşlenmemiş sızma zeytinyağı, toksinlerin vücuda yerleşmelerini engeller. Bu şekilde karaciğerin yorulmasını önler.

Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan ceviz, karaciğer detoksu için bir vazgeçilmezdir. İyice çiğneyerek tüketilmelidir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir