Tayland Masajı

Geleneksel Tayland Masajı Nuat Boran

Tayland masajı aslında Hindistan kökenlidir, ancak asırlar boyunca Çin’den, meridyenlerdeki hassas noktalara akubası (acupressure – akupresür ) uygulamak gibi bazı teknikleri de benimsemiştir. Tayland masajı, dünyadaki en etkili ve kapsamlı masaj sistemdiri ve bu masajda derin doku masajı, yoga, akubası terapisi, eklem ve omurga çalıştırma ve endokrin bezlerinin doğrudan tetiklenmesi gibi teknikler bir arada kullanılır.

Vücudu çeşitli pozisyonlarda baş aşağı tutarak vücut sıvılarını hareketlendirmek için yerçekiminden bile faydalanılır. Tayland masajına özel diğer bir hareket ise, arter kapatmaktır. Bacaklara giden ana arterlere 3-45 saniye kadar elle basınç uygulanarak akış kesilir ve sonra aniden serbest bırakılır. Bu kan, damarların duvarlarındaki enkazı da sökerek güçlü bir dalga halinde bacaklara hücum eder ve tüm sistemdeki dolaşımı canlandırır.

Nuat boran olarak bilinen ve günümüzde Tayland’da hala uygulanan geleneseksel Tayland masajının seansı normal olarak en az bir saat, tercihen 2 veya 3 saat sürmelidir. Tayland’da geleneksel eğitim almış bazı yaşlı masaj ustaları iki saatten daha kısa süreli masaj uygulamayı reddederler çünkü bu terapi, çok yavaşça ve sistematik olarak tüm sistemi, vücudun bütün organları, bezleri ve dokuları ve enerjinin kanalları, şakraları ve alanları da dahil olmak üzere temizler, kuvvetlendirir ve tekrar dengeler.

Arter kapatma ve omurilik esnemesi gibi teknikler oldukça güçlü oldukları için art arda ve hızlı uygulanamazlar ve dolayısıyla bu da zaman alır. Sert ve yumuşak teknikler birbirlerini takip edecek şekilde uygulanır ve her temel değişiklikten sonra vücuda kendini ayarlaması ve tekrar dengelemesi için zaman tanınır. Her sağaltıcı masaj gibi Tayland masajından sonra da bir iki bardak saf su içilmelidir çünkü derin doku masajı vücutta bulunan toksik kalıntıların, atılım amacıyla kana ve lenfe bırakılmasına sebep olur.

En çok arananlar:

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir