Yaşlanmayı Geciktiren 10 Yiyecek

Yaşlanmayı geciktiren yiyecekler hanigileri?

Hiç kimse yaşlanmak istemez. Cildimizde kırışıklıklar olmasın, saçlarımız beyazlamasın, derimiz sarkmasın isteriz. Bunun için bakım ürünleri kullanmak ya da spor yapmak elbette önemli fakat daha da önemlisi yediklerimiz…

Anti-aging etkisi olan bu yiyecekleri, marketlerde kolayca bulabilirsiniz. Önemli olan düzenli şekilde tüketmeye çalışmak ve bunu bir yaşam biçimi haline getirmek.

yaşlanmayı geciktiren yiyecekler

Anti-aging etkili 10 yiyecek

  1. Avokado : Avokadoda bulunan maya hücresi oldukça fazla demir içerir. Bu da kalp hastalıkları ve kanser riskini düşürür. Bunun yanısıra avokado yağı saç ve cilt parlaklığı sağlar.
  2. Ceviz : Ceviz ve ceviz yağı kan basıncını düşürür. Bunama (demans alzaymır) riskini azaltır. Beyin fonksiyonları için çok önemli bir etkisi vardır.
  3. Brokoli : UCLA’da yapılan araştırmalar, özellikle yeni olgunlaşmış olan brokolinin kanser riskini ciddi boyutta düşürdüğünü kanıtlamıştır. Bağışıklık sistemine büyük ölçüde katkısı olan brokoli hem detoks etkisine sahiptir hem de yaşlanmayı önler.
  4. Yabanmersini : Yabanmersini C Vitamini ve potasyum içerir, aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Kısa süreli hafızanın kuvvetlenmesinde çok etkilidir. Günde bir bardak yabanmersini suyu içmek hayatınızı tamamen değiştirebilir.
  5. Tarçın : Tarçın hücreleri yeniler ve büyüme hormonunu etkiler. Diyabet ve kalp hastalıkları riskini düşürür, şekeri dengeler ve iyi bir antioksidandır.
  6. Bitter Çikolata : Siyah çikolatada bulunan kakao, kırmızı şarapta bulunan antioksidan içeriğin neredeyse iki katına sahiptir. Yeşil çaya nazaran ise bu rakam üç katına yakındır. Siyah çikolata; kalp sağlığını korur, kan basıncını düzenler ve yaşlanmaya bağlı unutkanlığı engeller.
  7. Barbunya : Protein, lif, folik asit, magnezyum, potasyum ve daha pek çok mineralle barbunya sağlık açısından önemli bir yerdedir. İyi bir antioksidandır ve yaşlanmayı geciktirir.
  8. Kırmızı Lahana : Kırmızı lahana, kalp sağlığı ve beyin fonksiyonlarının korunması için faydalıdır. Kanserden koruyucu etkisi de vardır.
  9. Nar : İçeriğindeki nitrik oksit ile endotel hücrelerin oluşumunda etkilidir. Göğüs ve prostat kanseri risklerini azaltır. Özellikle nar tohumu yağı, yaşlanmayı önleyen bir etkiye sahiptir.
  10. Sarımsak : 1994 yılında Danimarka’da yapılan bir araştırmaya göre, düzenli olarak sarımsak yiyenlerin daha uzun süre yaşadığı ortaya çıktı. 2006 yılında yapılan bir başka araştırmada sarımsağın antioksidan etkisi ve kalp ve beyin sağlığındaki önemli etkisi kanıtlandı.

En çok arananlar:

Share

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir